PROČ JE OTÁZKA „PROČ?“ PRO KOUČE TABU, ALE MY SI JI KLADEME

20.07.2022

Jedním z tabu pro kouče je otázka "PROČ?". Tuto otázku prostě od profesionálního kouče neuslyšíte. Důvodů je více. Koučink totiž ze své podstaty cílí na budoucnost a nehledá kořeny problémů v minulosti. Pro koučink proto není podstatný problém sám o sobě, ale jeho konstruktivní řešení.


Co tedy dělat, když klient trvá na pátrání po příčině svých problémů a analýze své minulosti? Pak mi jako koučce nezbývá než konstatovat, že koučink pro tohoto klienta není vhodný a doporučím mu vyhledat psychoterapeuta, který se s ním do pátrání po příčině problému pustí, na rozdíl od kouče. Nicméně v tomto bodě jako koučka, která je původem specialista v jištění jakosti, mám trochu osobní dilema a problém. V takových momentech vnitřně hledám balanc mezi Evou, profesionální koučkou a Evou, specialistkou na hledání kořenových příčin. Kvalita jako taková totiž používá k zjištění příčiny problému řadu efektivních metod, z nichž tou základní a nejjednodušší je metoda 5 x PROČ?, anglicky 5WHYs.


Metoda 5xPROČ? patřící opět do japonské rodiny nástrojů kvality spolu s Kaizen a MUDA, o kterých jsem psala dříve.


Je to jednoduché, otázku "PROČ?" si prostě položíte pětkrát za sebou.


Příklad: 

Proč to auto nejede?
Protože nemá benzín.
Proč nemá benzín?
Protože jsem nenatankoval.
Proč jsi nenatankoval?
Protože jsem nevěděl, že dochází.
Proč jsi nevěděl, že dochází?
Protože nesvítila kontrolka na palubní desce.
Proč nesvítila kontrolka na palubní desce?
Protože praskla žárovka palubní desky a nejel jsem s tím do servisu.

Na tomto jednoduchém příkladu z Wikipedie je krásně vidět, že pravou příčinou problému není prázdná nádrž. Ta je totiž jen následkem pravé příčiny, kterou je ve skutečnosti prasklá žárovka, kterou jsme hned nevyměnili. Tuto metodu lze použít nejen k zjištění technických problémů v autě, ale lze ji úspěšně aplikovat i v osobním životě na otázky osobní. Vlastní ptaní se opakovaně PROČ? připomíná dialog dítěte s rodičem, a to je jeden z důvodů, proč se kouč této otázce vyhýbá, aby nevychýlil rovnocenný vztah kouč-klient do roviny nerovnocenného vztahu rodič-dítě. Háček je v jedné věci. Musíte být upřímní sami k sobě. Mám to vyzkoušené sama na sobě, ale je metodu nejlepší posunout do jednoduché hry na Vaše vnitřní dítě, které se ptá opakovaně, Vás, dospělého. Takto je tato technika velice osvobozující, protože vedete vnitřní dialog, a lze se jí rychle dobrat informace, kde je "zakopaný pes" Vašeho problému nebo se mu alespoň přiblížit, protože WAW momenty jsou zde zaručené.


Stále tedy zůstává nezodpovězená otázka, jak k této metodě a otázce PROČ? správně v osobním rozvoji přistoupit. 

Krásný den, Vaše NLP koučka z Moravy


Mgr. Eva Obořilová, Ph.D., 

evaoborilova2023@gmail.com

, +420 739 706 555
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky